×

Tarihçemiz

Hatipoğlu firmasının kurucusu İdris Hatipoğlu, 1965 yılında cam sektöründe ticarete başlamıştır. O yıllarda Türkiye'de cam fabrikası bulunmadığından Amerika ve İngiltere'den ithal edilen camları Eskişehir'de satmaktaydı.

Bir süre sonra Türkiye'de Türkiye Şişecam cam fabrikası kuruldu ve İdris Hatipoğlu, cam distribütörü olarak işini yürütmek üzere bayilik aldı. Bursa'da açtığı 2. deposuyla iş alanını genişletti. 1985 yılına kadar otomobil camının yanı sıra cam distribütörü olarak da işini sürdürdü.

Türkiye'de yalıtım camı sektörünün büyüdüğü 1985 yılında İdris Hatipoğlu, oğlu İsmail Hatipoğlu ile birlikte Türkiye'deki 2. yalıtım camı fabrikasını kurdu. Bu, bu sektördeki faaliyetlerinin başlangıcıydı.

1985 - 2000 yılları arasında Hatipoğlu yalıtımlı camlar farklı özelliklerdeki en prestijli ve büyük projelerde tercih edilmiştir.

1995 yılında Türkiye'de yapı malzemelerinin artan teknik gereksinimlerine paralel olarak yatırım kararı alınmış ve 1997 yılında Europen markasıyla kapı ve pencere profili üretimine başlanmıştır.

Europen faaliyete geçtikten sonra;levha, panel, kapı, pencere üretim tesisleri faaliyetlerine başlamış ve cam sektöründe buzdolabı camı, fırın camı ve mobilya camı üretim tesisleri faaliyete geçmiştir.

2020 yılı itibarıyla Europen, 1550 çalışanı ve beş üretim tesisiyle Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline gelmiştir.